2020. november 3., kedd

Páramentesítés

Inárcsi ajánlat:
eva DE-MDDF20, 50e, 440W, 3l, zaj: 50dB, 37-120nm
https://depostore.hu/inventor-de-mddf-20-eva-paratlanito.html

Hauser DH-400
18e, 3év garancia, 2l, 20-30nm
https://edigital.hu/paramentesito-es-legtisztito/hauser-dh-400-paramentesito-p330947

http://www.hauser.eu/dh-400-paacuteramentesiacutet337.html


4mfrigo.hu/hu/blog A penész okát szüntesse meg!: Páramentesítővel

Egy átlag méretű, 80-120 m2 -es lakásban naponta kb. 12 liter vízgőz jelenik meg a levegőben.

Ha korszerűek a nyílászárók és a fal szigetelése, szellőztetni pedig nem tudunk naponta 8-10 alkalommal, akkor a levegő páratartalma tartósan a lakásban marad, ez a nedvesség pedig kedvez a gombák megjelenésének, melyet nem csak a foltos falak és bútorok, valamint a dohos szag jelez, hanem a közérzetünk és az egészségünk is.

Mi idéz elő párás levegőt?

Mosás (teregetés), főzés, zuhanyzás, de még a lakásban lévő növények is termelnek párát.

Ősztől tavaszig kevesebbet van nyitva az ablak, így ha a szellőzés nincs megfelelőképpen megoldva, a lakás levegőjének páratartalma nem tud távozni a helyiségből.

Ezt a nedvességet felveszik a falak és a bútorok, így szép lassan elindul a foltosodás, vagyis a penészgombásodás.

Megfelelő páratartalom a lakásban

A levegő páratartalmát  hygrométer segítségével mérhetjük és relatív értékben fejezzük ki.

A relatív páratartalom azt mutatja, hogy a levegőben lévő vízgőztartalom hány százaléka a levegő által adott hőmérsékleten maximálisan befogadható mennyiségnek - ez röviden annyit jelent, hogy mennyi százaláka van a levegőben annak a mennyiségnek, amit még meg tud kötni. (Ha már 100%, akkor a pára kicsapódik eső, köd, hó, zuzmara, stb. formájában.

Miért nem jó a túl alacsony páratartalom?

Mert a száraz levegő nagyon kiszárítja az orrot és a nyálkahártyát (pl. amikor beindítják a fűtést, sokak reggelente kiszáradt szájra és fájó torokra panaszkodnak), és akárcsak túl magas páraszint esetén -  légúti betegségeket okozhat. Ez a “túl száraz a levegő”-  probléma azonban nagyon könnyen orvosolható egy radiátorra helyezett nedves törölközővel.

Miért nem jó a túl magas páratartalom?

Jelek, tünetek, melyek mutatják, hogy túl magas a páratartalom:

Amikor szemmel jól látható penészfoltok talán még nincsenek is a falon, már intő jel lehet a túl magas páratartalmat illetően, ha az alábbiakat tapasztaljuk:

·         Párásodnak az ablakok

Amikor szellőzés hiányában megnő a lakásban a páratartalom, és a levegő már annyira telítve van, hogy nem képes több folyadékot felvenni, az ablakokon kicsapódik a pára, megjelennek a vízcseppek.

·         Penészfoltok a falon, mennyezeten, szekrény hátulján

A falak, ellentétben az ablakokkal, egy ideig képesek magukba szívni a  párát, így egy darabig nincs is látható jele annak a gombásodási folyamatnak, amely elindult. Egy idő után azonban megjelennek a sárgás-feketés foltok, melyek egyértelműen mutatják, hogy nem megfelelő a  helyiség páratartalma.

·         Dohos szag

A lakás kellemetlen, dohos szaga jelzi számunkra, hogy a páratartalom túl magas.

·         Felpúposodott burkolat

A laminált padlókon és a régi parkettákon hosszabb idő után vehető észre a levegő túlzott pártartalma azon, hogy felpúposodnak, szétválnak.

·         Nedves a pince

A pincék a talajvíz és a hűvösségük révén általában egész évben magasabb páratartalommal bírnak, mint a fűtött és szellőztetett helyiségek, lakások. Viszont tavasszal és nyáron, amikor bejut  a pincébe  a kinti, különösen magas páratartalmú levegő, a víz kicsapódik a falakra és ezzel foltosodást, penészesedést és dohszagot okoz.

·         Fülledtség, izzadás

A páradús levegőt nehezebbnek érezzük és jobban is izzadunk benne.  A levegő a telítettsége miatt már nem képes felvenni azt a nedvességet, amit a testünk izzadással lead, így bőrünk nedves marad, mert nem tud róla elpárologni a nedvesség. Ezáltal viszont kellemetlen lesz a közérzetünk és könnyen meg is fázhatunk.

·         Légúti betegségek, rosszul alvás

A megnövekedett páratartalom igencsak kedvez a vírusok, gombák  szaporodásának, terjedésének. A spórákkal telített levegő belélegzése asztmát és allergiás tüneteket vált ki.

Mindenkinek ajánlott, de főleg a légúti és szívbetegségben szenvedőknek, valamint  a magas vérnyomásúaknak, hogy  tartsák állandó, megfelelő szinten lakásukban a levegő páratartalmát.

Mit tegyünk, ha magas a lakásunk / irodánk / stb.  levegőjének páratartalma?

Ezesetben érdemes minél hamarabb beszereznünk egy páramentesítő berendezést, hiszen annak használatával betegségektől és nagyon sok kellemetlenségtől óvjuk meg magunkat és családunkat, védjük ingatlanunk és ingóságaink állapotát: elkerülhetjük, hogy a falakat újra kelljen festeni, a felpúposodott parkettát javítani kelljen, a dohos szagtól, gombától sem kell tartanunk és ami a legfontosabb, hogy egészségünk sem károsodik a pára miatt.

A jó minőségű páramentesítő készülékek  az ember számára optimális 40-55% között tartják a levegő páratartalmát, úgy, hogy közben a por és a pollen nagy része nem jut be a levegőbe.

Az ideális páratartalom mellett a baktériumok, vírusok, a penészgomba és a poratkák alig-alig életképesek.

Az optimális páratartalmú, 40-55%-os levegő nem csak a legegészségesebb, hanem a közérzetünknek is ez a legkellemesebb.

Felhasználási területtől és a párátlanítandó terület méretétől függően más-más típusú készülékek kaphatóak.

Hol érdemes páramentesítőt használni?

-Lakásokban (főleg az amerikai stílusú, nappalival egy térben levő konyhák esetén)
-Irodákban
-Könyvtárakban, irattárakban
-Múzeumokban, festmény tároló helyiségekben
-Fűtetlen lakásokban, nyaralókban
-Nedves, dohos pincékben, alagsorban
-Uszodákban
-Mosodákban, vasaldákban
-Éttermekben, éttermek konyháján
-Építkezés közben a falak gyorsabb szárításának elősegítése érdekében
-Minden olyan helyiségben, ahol párás a levegő és vagy az ott lévők közérzete, egészsége károsodhat tőle, vagy a tárgyakat rongálhatja. 


PÁRÁTLANÍTÓ BERENDEZÉSEK KIVÁLASZTÁSA 

Hogyan használjuk a páramentesítőt









Tejberizs

15dkg rizs 2dl víz 5dkg vaj 5dl tej 1csip só 1csom vaníliás cukor 3ek cukor A tálaláshoz: kakaópor, fahéj, csokoládé, lekvár ELKÉSZÍ...